پاورپوینت باغهای صخره‌ای و کاربرد آن در معماری فضای سبز

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت باغهای صخره‌ای و کاربرد آن در معماری فضای سبز :

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 52 صفحه


باغهای صخره‌ای و کاربرد آن در
معمـاری فضـای سبـز
مقدمه:
درک طبیعت توسط انسان درکی غریزی و درونی است. آلودگی فزاینده انسان امروز به زندگی در فضاهای محدود و نازیبای شهری, اگر نگوئیم احساس آدمی را نسبت به جلوه‌های طبیعی از بین می‌برد, حداقل تا حد زیادی می‌تواند آن را ضعیف سازد.
عشق به طبیعت و پرورش گیاهان و احداث باغ در ایران پدیده‌ای است که از لحظه‌ای که مردم وارد تمدن کشاورزی شده‌اند با آنان همراه بوده و ریشه در اندیشه و فرهنگ این مرز و بوم دارد. از این روست که مردمان این سرزمین علیرغم هجوم جلوه‌های نامطلوب زندگی ماشینی هنوز دل از طبیعت برنکنده‌اند و همواره جایگاهی خجسته به آن بخشیده‌اند.
باغ, کوشش و تلاش انسان خلاق برای ایجاد فضاهای زیبا و بارور و الگویی نمادین از طبیعت است. باغ باز ساختن گوشه‌ای از طبیعت است در جایی که زندگی می‌کنیم.
طبیعت ایران سرشار تنوع و گوناگونی است: از سبزنای جنگلها تا آبی رنگ دریا و از چشم اندازهای بی‌کرانه کویر تا غرور سر برآسمان کشیده کوهستانها در این تنوع بی‌پایان همواره چهار جلوه پایدار رخ می‌نمایند. آب, خاک, سنگ و گیاه, انسان نیز برای دعوت طبیعت به زیستگاهش ناگزیر به استفاده از همین چهارعنصر است, و تنها با درک عمیق جلوه‌های طبیعی است که خواهد توانست الگوی کاملی از آن را بازسازی کند.
باغهای صخره‌ای نمودی از تلاش انسان در جهت بازساختن هرچه کاملتر ساختاریهای مناطق کوهستانی در سطحی کوچکتر است. در این فضاها سنگ و گیاه عناصر غالب چشم‌اندازند و در ترکیب با هم فضاهای طبیعی را القا می‌کنند.
اغلب مردم زیبایی را تشخیص می‌دهند و بین فضاهای نامتعادل و یا زیبا و آرام‌بخش تفاوت می‌گذارند. با این وجود تاکنون در کشورمان کمتر به مبانی علمی معماری فضاهای سبز توجه شده است.
این مختصر کوششی است جهت معرفی یکی از جنبه‌های طراحی فضاهای سبز, یعنی باغهای صخره‌ای باغهای صخره‌ای و آلپی:
باغهایی که اجزا عمده متشکله آن را سنگها و گیاهان در یک ارتباط نزدیک با هم پی‌ریزی کنند, باغ صخره‌ای, و هر گاه گیاهان کاشته شده در آن انتخابی از گیاهان کوهستانی, نواحی مرتفع و مناطق سر نزدیک به قطب باشند, باغ آلپی نام دارند.
تاریخچه باغهای سنگی به قرن نوزدهم باز می‌گردد. در این زمان تعداد زیادی از توریست‌ها که جذب زیباییهای ارتفاعات رشته کوههای آلپ در سوئیس شده بودند به این فکر افتادند که گیاهان زیبای این مناطق را به سرزمینهای خود برده و مناظر این ارتفاعات را بازسازی کنند. از آنجا که در آن زمان تقریباً هیچگونه اطلاعاتی در زمینه پرورش گیاهان آلپی وجود نداشت اغلب کوششها جهت اهلی کردن این گیاهان با شکست مواجه شد.
اما به تدریج پیشرفت حاصل شد. در اوایل سال 1870, ویلیام رابینسون در کتابش تحت عنوان «گلهای آلپی برای باغهای انگلیسی» مطالبی جهت پرورش مؤفقتر گیاهان آلپی نگاشت و در سالهای نخست قرن بیستم مهارتهای پرورش و کشت گیاهان آلپی توسعه یافت. با این وجود برای زمانی طولانی باغهای صخره‌ای از طراحی ضعیفی برخوردار بودند.
در اولین دهه قرن بیستم, توانایی اروپائیان در طراحی باغهای صخره‌ای و مراقبت از گیاهان متناسب با آنها, به حد قابل قبولی رسید. در میان کتابهای این دهه, کتاب «باغ صخره‌ای من» نوشته ریجینالد فاررکه باغبان مشهوری در یورکشایر انگلیس, و کتاب «باغهای صخره‌ای» نوشته لوئیس میردین که در رابطه با باغهای ایرلند نوشته شده بود به چشم می‌خوردند. کتاب باغهای صخره‌ای فاررکه در سال 1913 تکمیل شد, شش سال بعد انتشار یافت و تبدیل به کتاب مرجع باغهای صخره‌ای در همه جا شد.
در آمریکای شمالی توجه به باغهای صخره‌ای دیرتر از اروپا آغاز شد و تازه در سال 1890 یک الگو از باغهای بوتانیک سلطنتی انگلستان در مقیاسی کوچک در باغ بوتانیک کالج اسمیت در فورت آمستون ماساچوست...


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود, فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

لینک کمکی