پاورپوینت بازی های پرورشی بومی و محلی

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن پاورپوینت بازی های پرورشی بومی و محلی :

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 61 صفحه

بازی های پرورشی بومی و محلی دیدگاه ها در مورد بازی بازی وسیله طبیعی کودک برای بیان و اظهار «خود» است.
آلفرد آدلر, روان‌شناس معروف, می‌گوید که «هرگز نباید به بازی‌ها به‌عنوان روشی برای وقت‌کشی نگاه کرد».
کاینست اظهار می‌دارد که بازی کردن برای کودک مساوی است با صحبت کردن برای یک بزرگسال. بازی و اسباب‌بازی, کلمات کودکان هستند».
اریکسون می‌گوید:«بازی عملکرد خود است. کوششی برای هماهنگ کردن فرآیندهای جسمی و اجتماعی با خویشتن تعریف بازی: همه محققان علوم تربیتی بر این عقیده هستند که تعریف قطعی و دقیقی برای بازی وجود ندارد.
یکی از ملاک‌ها این است که بازی را فعالیتی, بی‌هدف بدانید یعنی فعالیتی که هیچ نوع نفعی برای فرد ندارد و هدف آن در خود آن است.
«کارل گروس»: معتقد است که بازی یک نوع کنش تمرینی مقدماتی و کمک‌کننده است برای فعالیت‌هایی که فرد در آینده می‌خواهد انجام دهد.
«کارل بوملر» اصل لذّت را به‌عنوان ملاک تعریف بازی قبول دارد.. بدین معنی که کودک در ابتدای مسیر تحول خود از اصل لذّت پیروی می‌کند و بعدها از اصل واقعیت تبیعیت می‌کند, بدون آن‌که اصل لذّت کاملاً از بین برود.
پیاژه, روان‌شناس سوئیسی, بازی را تحت عنوان یکی ساختن واقعیت با خود تعریف می‌کند و برای شناخت بازی آن را با کار مقایسه کرده بازی فعالیتی است که هدفش در خود آن نهفته است, در حالی که هدف کار در خارج آن قرار دارد.
بازی فعالیتی است که انجام آن موجب خشنودی و خوشحالی بازی‌کننده می‌گردد, در حالی که کار ضرورتاً خوشایند نیست.
بازی فعالیتی است که فرد آن را اختیار می‌کند, در حالی که کار خاصیتی اجباری و الزامی دارد.
بازی از قید سازمان آزاد و رهاست, در حالی که کار معمولاً با سازماندهی همراه است.
بازی از کشمکش و پرخاش دور است, در حالی که ماهیت کار گرایش آشکاری به‌سوی کشمکش و پرخاش است.
تعریف بازی «به هر گونه فعالیت جسمی یا ذهنی هدفداری که به صورت گروهی یا فردی انجام پذیرد و موجب کسب لذت و اقناع نیازهای کودک شود بازی گویند. نقش بازی در رشد شخصیت کودکان: رشد هوشی
رشد اجتماعی
رشد اخلاقی
رشدجسمی
رشد هوشی یکی از فرضیه‌های روان‌شناسی این است که بازی رشد هوشی را تسریع می‌کند. در تأیید این فرضیه نتایح پژوهش‌ها نشان می‌دهد کودکانی که فاقد هرگونه اسباب‌بازی هستند و یا امکانات اندکی برای بازی دارند, به لحاظ شناختی از همسالان خود عقب‌تر هستند. علاوه بر این, فرزندان خانواده‌های کم‌درآمد نسبت به کودکان طبقه متوسط کمتر در بازی‌هایی که به شکل «نقش بازی کردن» انجام می‌شود شرکت می‌کنند. بنابراین بعضی از روان‌شناسان معتقدند یکی از دلایلی که کودکان طبقه کم‌درآمد پس از ورود به مدرسه با مشکلات یادگیری روبه‌رو می‌شوند, این است که کمتر بازی می‌کنند, بازی‌های آنان چندان پیچیده نیست و نسبت به بازی‌های کودکان طبقه متوسط از تنوّع کمتری برخوردار است. اگر بپذیریم که بازی برای رشد هوشی اهمیت دارد, در این صورت آشنا کردن کودکان با بازی یکی از عواملی است که رشد شناختی را تسهیل می‌کند نقش بازی در رشد هوشی کودک 1. در یادگیری زبان نقش بسزایی دارد. 2. در رشد هوشی بسیار مهم تأثیر دارد. 3. با مفاهیم ساخت,فضا,شکل آشنا می شود. 4. رفتارهای هوشمندانه کودک تقویت می شود. 5. موقعیت استفاده از قوه ی تخیل در کودک به وجود می آید. 6. زمینه ی بهتر برای تفکر فراهم می آورد. رشد اجتماعی: بازی در رشد اجتماعی کودکان تأثیر چشمگیری دارد. کودکان اغلب برای اوّلین‌بار از راه بازی گروهی به ارزش کوذکان دیگر که بدون آنان بازی مقدور نیست پی می‌برند. آنان یاد می‌گیرند که چگونه از طریق بازی یکدیگر را قبول داشته باشند. درباره قوانین بازی توافق کنند و گروهی به بازی بپردازند. مفهوم همکاری, پیروزی بر گروه رقیب, شکست, هم‌چشمی و برتری‌طلبی اغلب در بازی‌های جمعی و گروهی


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود, فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

لینک کمکی